Πολιτιστικά Εργαστήρια


Τα Πολιτιστικά Εργαστήρια θεωρούνται η σπουδαιότερη από τις δράσεις της Προόδου και αυτό γιατί:
Τα παιδιά και οι ενήλικες γεμίζουν ευχάριστα και δημιουργικά τον ελεύθερό τους χρόνο. Περισσότερο όμως επωφελούνται τα παιδιά, τα οποία έχουν τη δυνατότητα να καλλιεργήσουν τον ψυχικό και πνευματικό τους κόσμο, να αναπτύξουν το καλλιτεχνικό τους αισθητήριο και κυρίως να διοχετεύσουν τη ζωντάνια και ενεργητικότητά τους σε ποιοτικές δραστηριότητες και ενασχολήσεις, που θα λειτουργήσουν ως ασπίδα προστασίας για το μέλλον τους.
Δίνεται η ευκαιρία σε όλους να ανιχνεύσουν τα ταλέντα που τυχόν έχουν και να τα καλλιεργήσουν, με ελάχιστο κόστος και χωρίς να μετακινούνται από το χωριό.
Πλαισιώνουν πολλές από τις εκδηλώσεις του σωματείου, δίνοντας μια ευχάριστη νότα.
Εδώ θα πρέπει να τονιστεί ιδιαίτερα ότι τα πολιτιστικά εργαστήρια της Προόδου λειτουργούν ως κέντρο δημιουργικής απασχόλησης. Σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να θεωρηθεί ότι προσφέρουν επίσημη (καλλιτεχνική) εκπαίδευση και δεν χορηγούν πτυχία ή βεβαιώσεις. Αν μάλιστα διαπιστωθεί ότι κάποιο παιδί διαθέτει ιδιαίτερο ταλέντο σε έναν τομέα, τότε παροτρύνονται οι γονείς να το γράψουν σε ανάλογη σχολή, ώστε να έχει ολοκληρωμένη εκπαίδευση.
Για την εκπαιδευτική περίοδο 2016-17 λειτούργησαν 7 Πολιτιστικά Εργαστήρια με 17 τμήματα και παρακολουθούν 110 περίπου παιδιά και ενήλικες συμμετέχοντας σε ένα ή περισσότερα εργαστήρια.


Παραδοσιακός χορός

Υπεύθυνος: Γιώργος Παναγιωτίδης.
Τμήματα: Τέσσερα παιδικά και δύο ενηλίκων με συνολικά 79 μέλη.
Συμμετέχουν:
Α. Παιδιά:
Βασιλάκη Μυρσίνη, Γαρρή Κων/να, Γιαγία Μιχαέλα, Εκατομάτης Επαμηνόνδας, Ζαχαράκη Δήμητρα, Καρνουπάκη Μαρία, Κεφάλας Γιάννης, Κεφαλούκου Νικολέτα, Κοκολάκη Ασπασία, Κοντός Νίκος, Κοντός Σωκράτης, Κουκής Γιάννης, Κοντούδη Αγγελική, Κρουσουλούδη Νικολέτα, Λεμονίδης Αγης, Μενή Ιωάννα, Μπογή Καλλιόπη, Μπόλια Άννα, Μπόλια Δέσποινα, Νεαμονίτης Κ. Νίκος, Νεαμονίοτης Κ. Παντελής, Νεαμονίτης Π. Νίκος Νεαμονίτης Π. Μιχάλης, Πάμπαλου Ιωάννα, Πάμπαλου Μιχαέλα, Παναγιωτόπουλος Κων/νος, Πυκνή Πολυάννα, Πυκνή Σοφία, Ρέππας Κοσμάς, Σαχίνη Ειρήνη, Σαχίνη Μαρία, Σταυρινούδη Ελένη, Σταυρινούδης Σωτήρης, Στρογγυλού Μαρίνα, Συράκη Μαρία Στέλλα, Σωζοπούλου Μαρία, Τρύφωνα Μαρκέλλα, Τρύφωνας Λευτέρης, Φούρναρη Ευγενία, Χρύση Μαριλένα, Ψαλτάκη Αγγελική, Ψαλτάκη Ειρήνη, Ψαλτάκη Μαρία, Ψαλτάκης Γιώργος, Ψαλτάκης Μηνάς, Ψαρούδη Γεωργία.
Β. Ενήλικες:
Ακτύπη Σοφία, Αργυρούδη Φιλιώ, Αυγουστή Ανθή, Γεωργαρούδη Ευθαλία, Γκίκα Γεωργία, Δημητρίου Φωτεινή, Κοϊνάρη Ελευθερία, Κοκκώδη Ν. Λεμονιά, Κουκής Δημήτρης, Κουκούλη Έφη, Κουμελά Ν. Μαρία, Κουμελά Κ. Μαρία,  Κωνσταντίνου Αγγελική, Μάντικα Άννα, Μάντικα Μαρία, Μελαχροινούδη Εύη, Μιχελάκη Έφη, Μπαχά Γεωργία, Μπογή Αθηνά, Μπόλια Γεωργία, Ντίμα Πολυάνθη,, Παντελούκα Διαμάντω, Πολιτάκη Σταυρούλα, Πουλερέ Καίτη, Ρισκάκη Μαρία, Ρυθιανού Νίκη, Στέκα Χρυσάνθη, Στεφανίδη Αργυρώ, Στεφανίδη Μαρκέλλα, Σωτηράκα Ευαγγελία, Φραντζέσκου Ελένη, Φραντζέσκου Μαρία, Χαλκίτη Ελένη.


Θεατρική Αγωγή

Υπεύθυνος: Ειρήνη Σταμούλη.
Τμήματα: Δύο παιδικά με συνολικά 27 μέλη.
Συμμετέχουν: Γαρρή Κωνσταντίνα, Γιαννούμη Μαρκέλλα, Γιοβανάκη Παρασκευή, Ζαχαράκη Δήμητρα, Κοκολάκη Ασπασία, Κοντός Νίκος, Κοντός Σωκράτης, Κοντούδη Μαρία,  Κουκής Γιάννης, Κουμελά Λία, Μπογή Άννα - Μαρία, Μπογή Καλλιόπη, Μπολάνο Μαριάννα, Μπόλια Άννα, Μπόλια Δέσποινα, Νεαμονίτης Π. Νίκος Νεαμονίτης Π. Μιχάλης, Παμπάλου Μιχαέλα, Παμπάλου Ιωάννα, Πιτσόλη Χρυσάνθη, Πυκνή Πολυάννα, Σταυρινούδη Ελένη, Σταυρινούδης Σωτήρης, Συράκη Μαρία  Στέλλα, Τρύφωνα Μαρκέλλα, Φούρναρη Ευγενία, Χρύση Μαριλένα, Ψαλτάκη Αγγελική, Ψαλτάκη Ειρήνη, Ψαλτάκη Μαρία, Ψαλτάκης Μηνάς.


Χορωδία

Υπεύθυνη: Βίνα Αμπανούδη.
Τμήματα: Ένα παιδικό και ένα ενηλίκων με συνολικά 25 μέλη.
Συμμετέχουν:
Α. Παιδιά: Βασιλάκη Μυρσίνη, Γαρρή Κωνσταντίνα, Καρνουπάκη Μαρία, Καρνουπάκης Κώστας, Κρουσουλούδη Νικολέτα, Μπολάνο Μαριάννα, Νεαμονίτης Κ. Νίκος, Νεαμονίτης Π. Νίκος, Τσιαπανίκα Ξανθίππη, Ψαλτάκη Ειρήνη, Ψαλτάκη Μαρία.
Β. Ενήλικες: Ακρατοπούλου Βούλα, Ακτύπη Σοφία, Γαλανού Μαρία, Ζανίκου Β¨ασω, Κληντσάρη Ελένη, Κοκκώδη Δ. Λεμονιά, Κωνσταντίνου Ελένη, Μπογή Μαρία, Μπογιατζή Ελένη, Παντελούκα Διαμάντω, Πασχαλίδου Ελσα, Πυκνή Αθηνά, Πυκνή Χριστίνα, Στεφανίδη Ευθαλία, Χαλκίτη Ελένη.


Ζωγραφική

Υπεύθυνη: Αγγελική Νικήτα.
Τμήματα: Δύο παιδικά με συνολικά 20 μέλη.
Συμμετέχουν: Γαρρή Κωνσταντίνα, Γιανούμη Μαρκέλλα, Εκατομάτης Βασίλης, Εκατομάτης Επαμεινώνδας, Ζαχαράκη Δήμητρα, Καραγκούνη Στεφανία, Κοντούδη Ελίνα, Κοντούδη Μαρία, Κουκή Μαρκέλλα, Κουμελά Λία, Μακρίδης Κώστας, Μπογή Άννα Μαρία, Μπογή Καλλιόπη, Μπόλια Άννα, Μπόλια Δέσποινα, Πάμπαλου Ιωάννα, Πάμπαλου Μιχαέλα, Πιτσόλη Χρυσάνθη, Πυκνή Πολυάννα, Σταυρινούδη Ελένη, Φούρναρη Ευγενία, Ψαλτάκη Αγγελική,  Ψαρούδη Γεωργία.


Χειροτεχνία

Υπεύθυνη: Μαρία Μπογή.
Τμήματα: Ένα παιδικό με συνολικά 11 μέλη.
Συμμετέχουν: Καρνουπάκη Μαρία, Κοντούδη Ελίνα, Κοντούδη Μαρία, Κουκή Μαρκέλλα, Κουκής Γιάννης, Κρουσουλούδη Νικολέτα, Μπογή Άννα Μαρία, Πυκνή Πολυάνα, Συράκη Μαρία Στέλλα, Ψαλτάκη Ειρήνη, Ψαλτάκη Μαρία.





Ρυθμική

Υπεύθυνη: Λουΐζα Μιχαλακοπούλου.
Τμήματα: Δύο παιδικά τμήματα με 18 μέλη.
Συμμετέχουν: Γιαννούμη Μαρκέλλα, Ζαούδη Λεμονιά, Ζαχαράκη Δήμητρα, Καρνουπάκη Μαρία, Κοκολάκη Ασπασία, Κουμελά Λία, Κρουσουλούδη Νικολέτα, Μπογή Άννα Μαρία, Μπογή Καλλιόπη, Μογή Γ. Μαρία, Μπόλια Άννα, Πάμπαλου Μιχαέλα, Πυκνή Πολυάννα, Σταυρινούδη Ελένη, Τσιαπανίκα Ξανθίππη, Φούρναρη Ευγενία, Ψαλτάκη Ειρήνη, Ψαλτάκη Μαρία, Ψαλτάκης Μηνάς.


Αρμόνιο


Υπεύθυνη: Βέρα Μαυρίκη.
Τμήματα: Δύο παιδικά τμήματα με 11 μέλη.
      Συμμετέχουν: Γιαννούμης Αλέξανδρος, Καρνουπάκη Μαρία, Κοκολάκη Ασπασία, Κοντούδη Ελίνα, Μπογή Άννα Μαρία, Μπογή Καλλιόπη, Πάμπαλου Ιωάννα, Πάμπαλου Μιχαέλα, Φούρναρη Ευγενία, Χρύση Μαριλένα, Ψαλτάκης Μηνάς, Ψαρούδη Γεωργία.

https://drive.google.com/open?id=0B72r9Bg6aNwxbkNDRnFXNk9VcEk